Klausimai ir atsakymai apie naujagimio virkštelės kraujo kamienines ląsteles

Kamieninių ląstelių, išgautų iš naujagimio virkštelės ar placentos kraujo, panaudojimas vėlesniam gydymui yra medicinos ateitis. Gimdymo metu naujagimio virkštelės kraujas yra paimamas iš virkštelės iškart po to, kai ji nukerpama. Iš šio kraujo vėliau yra išgaunamos kamieninės ląstelės, kurios specialiose talpose skystame azote gali būti saugomos mažiausiai keliasdešimt metų. Dėl savo unikalumo šios kamieninės ląstelės yra naudingos gydant daugiau nei 80 skirtingų ligų. Apie tai detaliau galite sužinoti čia: https://www.placenta.lt/kamienines-lasteles/virksteles-ir-placentos-kamieniniu-lasteliu-unikalumas/.

Šiame straipsnyje glaustai atsakysime į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kas yra naujagimio virkštelės kraujyje?

Svarbiausias gėris, kurio turi virkštelės kraujas, yra kamieninės ląstelės. Šių ląstelių potencialas medicinoje yra išties didelis ir žinios apie jasnuolat plečiamos: iš medicinos pasaulio vis gauname naujienų apie papildomas ligas, kurias galima gydyti naudojant naujagimio virkštelės kamienines ląsteles. Taigi, ši procedūra yra vis vystoma tam, kad žmonės iš jos gautų maksimalią naudą.

Kaip atrodo procedūra?

Naujagimio virkštelės arba placentos kraują galima paimti tik gimdymo metu. Gimdymo pabaigoje, kai nukerpama virkštelė, jungianti mažylį su mama, yra surenkamas joje bei placentoje likęs kraujas. Tai niekaip nepaveikia naujagimio bei mamos sveikatos.

Kur laikomas surinktas naujagimio virkštelės kraujas?

Vieta, kurioje yra saugomos tinkamai paruoštos ir užšaldytos kamieninės ląstelės, surinktos iš virkštelės ar placentos kraujo, yra virkštelės kraujo bankas, dažniau vadinamas kamieninių ląstelių banku ar audinių banku. Virkštelės kraujo saugojimo kaina priklauso nuo to, kuriam laikui yra sudaroma sutartis, kokios papildomos paslaugos pasirenkamos.

Kiek laiko galima saugoti naujagimio virkštelės kraują?

Teoriškai kamieninės ląstelės, kurios anksčiau buvo tinkamai paruoštos šaldymui ir laikomos žemesnėje nei -150 laipsnių Celsijaus temperatūroje (skystame azote), gali išlikti gyvybingos daugelį metų: šiuo metu įrodyta, kad keliasdešimt metų dar nėra riba. Tai liudija Japonijos mokslininkų pranešimai. Tyrimai tęsiami. 

Remiantis turimomis biologinėmis žiniomis, kamieninės ląstelės po 5-ių ar 10-ies metų turėtų turėti tokias pačias savybes kaip ir jaunos, ką tik gimusio naujagimio ląstelės. Atšildytų ląstelių kraujodaros gebėjimai yra tokie patys kaip ir prieš jas užšaldant.

Kaip saugomas naujagimio virkštelės arba placentos kraujas?

Tinkamai paimtas ir atitinkamu transportu į vaiko tėvų pasirinktą virkštelės kraujo banką nugabentas virkštelės kraujas yra paruošiamas tolesnei procedūros eigai, kurios metu atskiriamos unikalios kamieninės ląstelės.

Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės saugomos jas patalpinus į specialias talpas, o šios – į tinkamą „šaldytuvą“ su skystu azotu, kuriame temperatūra žemesnė nei -150 laipsnių Celsijaus. 

Tokiame ,,šaldytuve” kamieninės ląstelės gali likti tol, kol jų prireiks ateityje, nepaisant laiko tėkmės. Tinkamą kamieninių ląstelių saugojimo proceso eigą prižiūri speciali įranga ir kompiuterinė sistema.

Kokias ligas gali gydyti naujagimio virkštelės kraujo ląstelės?

Šiandien medicinoje kamieninės ląstelės yra gana plačiai naudojamos. Jau daugiau kaip 80 ligų galima standartizuotu būdu gydyti būtent kamieninėmis ląstelėmis. Išskyrėme šias pagrindines ligas:

  • ūminės ir lėtinės leukemijos,
  • kiti piktybiniai navikai,
  • trombocitų anomalijos,
  • paveldimi imuninės sistemos defektai,
  • įgimti raudonųjų kraujo kūnelių sutrikimai,
  • medžiagų apykaitos ligos.

Dar platesnis sąrašas ligų, kurias galima gydyti virkštelės audinio kamieninėmis ląstelėmis – tai atskira ląstelių grupė, mezenchiminės kamieninės ląstelės, išskiriamos iš paties virkštelės audinio.