Dažniausiai užduodami klausimai apie stogo latakus ir kitus lietaus nutekėjimo sistemos komponentus

Norint tinkamai nusausinti tam tikrą stogo paviršiaus dalį, reikia parinkti atitinkamo dydžio latakus ir nustatyti lietvamzdžių skersmenį bei skaičių. Geriausia, jei konkretaus stogo šlaito drenažui reikalingų latakų ir lietvamzdžių dydžius nustato kompetentingi žmonės, turintys atitinkamą patirtį ir žinias. Tai gali būti oficialus lietaus nutekėjimo sistemų pardavėjas (https://www.borga.lt/statybiniai-komponentai/stogo-ir-fasado-priedai/lietaus-nuvedimo-sistema/) arba stogdengiai. Tinkamai pasirinkti įmanoma ir patiems, tačiau tai pareikalaus labai daug jūsų laiko, o jei iš pirmo karto napavyks – ir nervų. Papildomas privalumas, naudojantis profesionalios įmonės paslaugomis, tai pagalba renkantis ir kitas lietaus nutekėjimo sistemos dalis (retai perkame tik latakus arba tik lietvamzdžius) bei galimybė greitai gauti individualiai apskaičiuotą galutinę kainą.

Kaip suskaičiuoti reikalingų jungčių, alkūnių ir kitų lietaus nutekėjimo sistemos priedų kiekį?

Šiuo klausimu geriausia pasitelkti patyrusio stogdengio ar profesionalaus pardavėjo pagalbą. Žinoma, šiuos skaičiavimus galima atlikti ir savarankiškai, tačiau atminkite, kad patyrusiam žmogui tai užtruks daug kartų mažiau laiko ir tuo pačiu sumažinsite galimų klaidų tikimybę.

Ar galiu pats montuoti latakus?

Žinoma, kad taip, tačiau atsakingos įmonės primygtinai rekomenduoja naudotis patyrusių stogdengių paslaugomis. Nepriklausomai nuo asmens ar įmonės, atliekančios lietaus nutekėjimo sistemos montavimą, latakai ir kitos sistemos dalys turi būti tvirtinami prie namo stogo ar fasado tik pagal gamintojo pateiktas instrukcijas.

Į ką reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį, montuojant latakus?

Išsamią informaciją rasite gamintojo montavimo instrukcijose. Svarbiausi lietaus nutekėjimo sistemos dalių montavimo punktai, kurių reikia griežtai laikytis:

 

  • atitinkamas latakų įrengimo aukštis, kad vanduo patektų į latakus ir tuo pačiu latakai nebūtų atrama sniegui (šlaitiniai stogai),
  • sudaryti nuolydį, kad vanduo nestovėtų latakuose, o tekėtų į išleidimo angas,
  • išlaikyti atitinkamus tarpus tarp kabliukų ir papildomų atraminių tvirtinimo detalių abiejose jungčių pusėse, lankuose ir galiniuose gaubtuose,
  • tinkamas latakų sujungimas su jungtimis – latakus sujungiant reikiamu atstumu, kad jungčių ąselės įšoktų į tam skirtas skyles,
  • nenaudokite klijų ar silikonų latakų elementams sujungti; taip pat nerekomenduojama jų jungti ir kniedėmis,
  • tinkamas lietvamzdžių sujungimas, ypač daugiaaukščių aukštų pastatų atveju – nepamirškite palikti apie 1 cm jungties „laisvumo“ medžiagų judėjimui temperatūros pokyčių metu (pvz., žiemą).

 Kaip pasirinkti latakų ir lietvamzdžių dydį?

Norint pasirinkti tinkamo dydžio latakus ir lietvamzdžius, būtina nustatyti paviršiaus, kuriam jie skirti nusausinti, dydį, t.y. turi būti apskaičiuotas efektyvaus stogo ploto dydis – EPD. Šiam plotui nustatyti naudojama tam tikra formulė. Štai ji:

EPD = (w + h/2) x l

Kur:

W – horizontalus atstumas nuo kampo iki kraigo,

H – stogo aukštis,

L – stogo nuolydžio ilgis..

Latakų sistemas gaminančios įmonės savo kataloguose nurodo ploto, kurį galima nusausinti tam tikru lataku, dydį. Rezultatą, kurį gauname apskaičiavę efektyvų stogo plotą pagal aukščiau pateiktą formulę, reikėtų palyginti su gamintojų pateikta informacija savo kataloguose.

Iš kokios medžiagos rinktis latakus ir kitus sistemos komponentus?

Šiuo metu rinkoje yra platus latakų bei kitų sistemos komponentų asortimentas iš įvairių medžiagų. Kiekviena latako medžiaga turi privalumų ir trūkumų. Pastaruoju metu bene populiariausias pasirinkimas yra metaliniai latakai iš www.borga.lt. Jie ilgaamžiai, patvarūs, estetiški ir ilgaamžiai – viskas, ko reikia jums.