Patarimai gręžiant į metalą – kaip tapti šios srities profais?

grąžtas

Metalo gręžimas gali būti sudėtinga užduotis tiek pradedantiesiems, tiek ir labai patyrusiems profesionalams. Kietas, tankus ir tvirtas paviršius reikalauja tikslumo, atidumo ir specialios technikos. Tačiau šios užduotys labai reikalingos, tiek DIY tipo projektams, tiek kitokioje veikloje, kuria norėtumėte užsiimti.

Gręžiant metalą reikia tikslumo, tinkamų įrankių ir gerai išmanyti medžiagą, su kuria dirbate. Pateikiame keletą patarimų, kurie padės jums tapti profesionalais, kaskart užtikrinant, kad išgręšite tikslias, geras skyles bei pagaminsite norimą konstrukciją.

Pasirinkite tinkamus grąžtus

Pradėkime nuo paprasčiausio. Metalui gręžti reikia tam tinkamų grąžtų.

Greitapjovio plieno (HSS) grąžtai yra populiariausias pasirinkimas metalui gręžti, nes jie yra patvarūs ir atlaiko aukštą temperatūrą, kuri sukyla dėl trinties ir itin didelės gręžimo galios, kurios reikia.

Kobalto ir karbido antgaliai taip pat tinka kietesniems metalams, pavyzdžiui, nerūdijančiajam plienui ir ketui, gręžti. Tam, kad užtikrintumėte optimalų našumą ir ilgaamžiškumą, visada rinkitės specialiai metalui skirtus grąžtus. Pasirinkę netinkamai tiesiog kankinsite gręžtuvą ir sugadinsite grąžtą bei negausite norimo rezultato. Patarti, ką rinktis, galės bet kurios įrankių parduotuvės pardavėjai bei konsultantai. Labiausiai apsimoka pirkti komplektą, su įvairių skersmenų antgaliais.

Gręžimo ir pjovimo tepalo naudojimas

Gręžiant metalą labai svarbu grąžtą ir metalo paviršių patepti pjovimo skysčiu – lubrikantu. Skystis atlieka tepimo priemonės ir aušinimo skysčio funkciją, mažindama trintį, išsklaidydama šilumą ir prailgindama grąžto tarnavimo laiką. Jeigu gręžiamas labai plonas sluoksnis ar lakštas, tai gal ir nėra būtina. Tačiau, jei gręžiate storą metalą arba dirbsite intensyviai, tepimo priemonės reikia.

Pjovimo skystis taip pat padeda iš skylės pašalinti metalo drožles, todėl rezultatas būna švaresnis ir tikslesnis.

Saugos priemonės – būtinybė

Dirbant su elektriniais įrankiais ir metalu pirmenybė visada turėtų būti teikiama ne greičiui, bet saugai. Dėvėkite tinkamas apsaugos priemones, pavyzdžiui, akinius, pirštines ir ausines. Pasirūpinkite, kad darbo vieta būtų švari ir gerai apšviesta, ir įsitikinkite, kad esate susipažinę su saugiu įrankių naudojimu.

Mes patariame naudoti pirštines, rūbus ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes bei uždaro tipo avalynę. Kadangi gręžiant generuojamas labai didelis karštis, jis neturėtų kontaktuoti su oda. Tačiau tuo pat reikia mobilumo ir judesių laisvės, tad apsaugokite rankas bei kojas ir galėsite dirbti laisvai.

Šviesos taip pat turėtų būti pakankamai, tad dirbkite tik gerai apšviestoje patalpoje.

Sureguliuokite gręžtuvo veikimą

Kai pasirinkti tinkami grąžtai ir turite tepimo priemonę, galima artėti prie pačio gręžimo.

Gręžiant metalą reikia elgtis kiek kitaip nei gręžiant minkštesnes medžiagas, pavyzdžiui, medieną ar plastiką. Gręžkite mažesniu greičiu, kad nepažeistumėte grąžto bei metalo bei dėl to, kad jis neperkaistų.

Tolygiai spauskite grąžtą, kad jis prasiskverbtų į paviršių bei forsavimo. Įsiklausykite į grąžto garsą ir atitinkamai reguliuokite greitį bei spaudimą, kad išvengtumėte tabalavimo ar per didelės trinties. Judesiai turi būti tikslūs, užtikrinti bei lėtesni nei įprastai.

Praktika, praktika ir dar kartą praktika

Norint tapti, net ir rodos paprasto proceso – gręžimo profesionalu, reikia laiko ir praktikos. Pradėkite nuo minkštesnių metalų ir, įgiję pasitikėjimo savimi ir įgūdžių, pereikite prie kietesnių medžiagų. Eksperimentuokite su skirtingais grąžtais, pjovimo skysčiais ir būdais, kad rastumėte geriausiai jums tinkančią darbo eigą. Svarbiausia paisyti saugumo rekomendacijų ir saugoti įrankius bei, geriau  9 kartus išsimatuoti ir tik 10-ą gręžti.

Nepamirškite, kad dažnai geriau pradžioje išgręžti mažesnio skersmens skylutę ir po to ją platinti su storesniu grąžtu.

Apibendrinimas

Gręžimas į metalą tikrai nėra labai paprasta užduotis. Norint gero rezultato, reikia apie daug ką pagalvoti bei į daug ką atsižvelgti. Turėdami tinkamus grąžtus, apsisaugodami nuo grėsmių ir pavojų bei parinkę tinkamus nustatymus savo gręžtuve tikrai lengviau pasieksite norimą rezultatą. Atsiminkite, kad reikia daug praktikos ir užtikrintumo, tad būkite atlaidūs sau bei daug bandykite. Profesionalais tampama, o ne gimstama!