Kas yra vitaminai?

Ne paslaptis, kad tam, jog mūsų organizmas funkcionuotų tinkamai, mums yra reikalingos įvairios medžiagos. Na, o viena iš jų yra vitaminai. Jei išverstume iš lotynų kalbos, tai turėtume žinoti, kad vita reiškia gyvybę, o aminum – aminus. Taip pat svarbu pabrėžti, kad vitaminai yra nedidelės molekulinės masės biologiškai aktyvūs organiniai junginiai, o jų terminą pasiūlę lenkų chemikas K. Funkas.

Kokie yra vitaminai?

Iš viso yra 13 vitaminų. Tad, susipažinkite: Vitaminas A, vitaminas B1 (tiaminas), vitaminas B2 (riboflavinas), vitaminas B3 (niacinas), vitaminas B5 (pantoteno rūgštis), vitaminas B6, vitaminas B7, (biotinas), vitaminas B9 (folio rūgštis), vitaminas B12 (cianokobalaminas), vitaminas C, vitaminas D, vitaminas E, vitaminas K. Tik gaudamas reikiamą kiekį visų šių vitaminų, žmogus gali jaustis gerai. Taip pat svarbu žinoti, kad vitaminai yra skirstomi į dvi grupes: tai – vitaminai, kurie tirpsta riebaluose, ir vitaminai, kurie tirpsta vandenyje. Pirmai grupei yra priskiriami vitaminai A, D, E, K, o antrai – visi likę.

Kokias funkcijas jie atlieka?

Svarbu pasakyti, kad vitaminai atlieka labai svarbias funkcijas, pavyzdžiui, kofermentinę funkciją, hormoninę funkciją, reguliuoja organizmo energetinius procesus, padeda palaikyti normalią tam tikrų organų veiklą ir t.t. Taip pat svarbu žinoti, kad vitaminų trūkumas gali pasireikti tokiais požymiais kaip galvos svaigimas, dilgčiojimas pirštuose, pageltonavusi arba išbalusi oda, nusilpęs imunitetas ir pan.

Na, o pabaigai belieka tik pridurti, kad, jeigu jums trūksta vitaminų, tai tikrai turite ne vieną pasirinkimą. Visų pirma, galite koreguoti savo mitybą – įtraukti į į ją daugiau vaisių, uogų, daržovių ir t.t., ir taip aprūpinti savo organizmą vitaminais. Taip pat nepamirškite, kad šiandieninė farmacija siūlo daug maisto papildų, tad, tai yra dar vienas būdas aprūpinti savo organizmą vitaminais.